Хакери ги прикажаа можностите на алатките на NSA

Група хакери ентузијасти од САД, во обид да ги рекреираат алатките на Националната агенција за безбедност (NSA), која неодамна беше хакирана, креираа сопствени алатки со отворен код. Софтверот и хардверот кои ги креираа, се базираат на новинарска статија на весникот Spiegel.

Алатките се дело на Џо Фицпатрик, кој во кусото видео ги презентира можностите на Slotscreamer која се користи за отклучување на екраните на компјутерите. Можностите на алатката се импресивни, и го отклучува компјутерот речиси без напор.

Видеото е дел од првата сезона на CYBERWAR која ја продуцира Vice.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Emilija Mirchevska

Marketing Producer

Matrix IT Global Services Macedonia

Implementation Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk