Google се откажа од QR кодовите во Google Places

во Свет

„Корисниците повеќе нема да наоѓаат единствени QR кодови во нивните сметки на Places. Ние истражуваме нови начини за да им овозможиме на корисниците брзо и лесно да најдат информација за локалните бизниси од нивните мобилни телефони“, вели Google за Blumenthal.

Кога Google ја објавија употребата на QR кодовите во Google Places, интернет гигантот испрати илјадници налепници до бизнисите со намера да бидат залепени на нивните излози. Според нивното истражување, овој експеримент не помина толку добро, односно не беше прифатен многу добро од корисниците, па мораа да го прогласат за неуспешен.

Google веројатно ќе се свртат кон NFC која е новата надежна идеја во светот на маркетингот и комуникацијата.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk