Google Maps наскоро со нов интерфејс

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб

Google подготвува нов поинтересен интерфејс за Google Maps, велат неофицијални податоци на Google Operating System блогот. Новиот интерфејс ги прикажува сите информации на мапата, а едно од новите обележја ќе бидат рецензиите и препораките за локации од Google+ пријателите или најдобро оценетите прегледи.

Новите мапи и нивната додадена функционалност изгледаат навистина одлично, и сепак изгледа дека се направени за поголеми екрани. Па иако исфрлањето на страничниот тулбар е добредојдена, белите улици ќе направат малку потешко снаоѓање по мапите при брз преглед. Покрај ова ќе биде интересно да видиме како ќе изгледа апликацијата која ќе ги презентира овие податоци на паметните телефони, бидејќи изгледа дека корисниците ќе имаат премногу податоци на релативно мал екран.

Доколку податоците на Google Operating System се покажат како точни, објавата за нови мапи најверојатно ќе пристигне на Google I/O закажан за 14 мај.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
petar pan
petar pan
10 years ago

dobija????