Google го надгради Google Fit за подобра мотивација на корисниците

Avatar img-thumbnail img-circle

во Мобилни

Image courtesy of Google

Google целосно ја редизајнираше својата фитнес платформа Fit. Во новата апликација се интегрирани неколку препораки од Американската асоцијација за срце и Светската здравствена асоцијација. Целта е со помош на овие препораки и гејмификација на „вежбите“, корисниците да бидат поупорни.

Вежбањето или движењето сега е поделено на два дела, кардио вежби даваат кардио поени „Heart Points“, а пешачењето дава поени за пешачење.

Целта на овие промени е да го натераат корисникот полесно да дојде до 10 000 чекори. Ова е препорачан број на чекори од лекарите и здравствените организации. Сепак бројката е преголема и добар дел од луѓето се обесхрабруваат. За ова да не се случува, Google Fit не ја покажува бројката како цел, но малку по малку ве тера кон неа. Само 30 минути побрзо пешачење 5 дена во една недела се доволни за неделните „потреби“ и подобрување на здравјето.

Промените и надградбите полека ќе започнат оваа недела.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments