Google го финализираше договорот со HTC вреден 1.1 милијарди долари

Avatar img-thumbnail img-circle

во Мобилни, Свет

Google и официјално доби свој хардвер оддел за паметни телефони. Финализиран е договорот со кој тимот на HTC се префрла и станува дел од хардвер тимот на Google.

Двете компании го објавија договорот кон крајот на септември, но беше потребно време за официјализирање и дозволи. Најважниот дел од договорот се 2.000 инженери од HTC кои се префрлаат во Google. Компанијата има неексклузивен договор за користење на авторски права на технологијата на HTC.

Тимот кој доаѓа во Google е всушност истиот кој работеше на Pixel уредите. Можеби баш ова и е причиниата поради која Google ја прекина својата пракса да соработува со различни производители на Nexus уредите. Дополнително, компанијата добива своја значајна база во Тајван, вели TechCrunch. Најверојатно ова е новата локација од која Google ќе оперира во Азискиот регион.

„Пресреќни сме што официјално го завршуваме нашиот договор со HTC, и му посакуваме добредојде на неверојатно талентираниот тим во соработката на подобри и поиновативни производи во иднина“, вели Тик Остерло од Google.

Да бидеме искрени, најверојатно помина доста време откако сме биле возбудени за некој телефон кој излегол од HTC. Највозбудливата и најинтересна технологија која по подолго време доаѓа од HTC, е сетот за виртуелна реланост на кој HTC соработува со Steam.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix Global

QA Engineer

Matrix IT Global Services Macedonia

Senior Software Automation Engineer

Matrix IT Global Services Macedonia

Technical Support Specialist

Gamblify

Game Artist

види ги сите огласи на kariera.it.mk