Google ги претстави Chrome OS таблет компјутерите

Еден ден пред Apple да го претстави новиот iPad, Google го претстави првиот Chrome OS таблет. ACER Chrome Tab 10 е фокусиран на едукативниот пазар, каде Google веќе има значителна предност пред конкурентите.

Таблетот ќе доаѓа со истиот оперативен систем како и постоечките хибриди кои можат да се поделат на тастатура и таблет. Овој оперативен систем е подготвен за проширената реалност, но и за работа со екрани на допир.

Хардверот со кој доаѓа Tab 10 е блиску до iPad: дуал ARM Cortex-A72 и четири јадрен Цортеџ-А53; 2048 x 1536 дисплеј; 4 GB РАМ; 32 GB флеш диск; простор за microUSB и USB-C приклучок. Цената на таблетот е 330 долари или евра. За оваа цена доаѓа и електронско пенкало кое може да се користи со таблетот, јави Verge. Уредот има 5МР задна и 2 MP предна камера што најверојатно нема да импресионира никого.

Најверојатно цената на уредот треба да биде најголема предност. Сепак се очекува Apple да претстави поевтин iPad кој ќе чини 250 долари. Единствената разлика е електронското пенкало кое според најавата ќе се доплаќа. Сепак за повеќе вести за iPad ќе почекаме, а треба наскоро да се достапни.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments