Гласовниот асистент на Google презентира реклами, корисниците не се задоволни

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб, Свет

Сопствениците на Google Home и корисниците на Google Assistant добија непријатно изненадување. За прв пат на платформата на корисниците им е пуштена гласовна реклама или барем нешто што наликува на реклама.

Рекламата е вметната во „My Day“ сегментот и со ништо не се разликува од останатата содржина. Асистентот речиси ненаметливо додава податок за премиерата на „Убавицата и ѕверот“. По завршувањето на сите препораки кои корисникот ги има одбрано, Google додава „Патем, денес е примиерата на Убавицата и ѕверот од Disney“. Дел од корисниците велат дека нема причина зошто филмот е на нивната листа на интереси.

Конфигурацијата на мојата листа за „My Day“ е: временски услови, календар, потсетник и вести. Дефинитивно не сум пребарувал за филмот. – вели еден корисник на Reddit.

Google излезе со соопштение во кое вели дека најавата на филмот не е реклама.

„Ова не беше наменето да биде оглас. Тоа што го гледате е дел од My Day, функционалноста, која овозможува до корисниците да стигнат корисни податоци за денот, понекогаш овие содржини се во пригодно време. Продолжуваме да експериментираме со нов начин за испраќање на содржина за корисниците. Во овој случај можевме тоа да го направиме пoдобро.“, вели претставник на Google за Verge.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Product Operations

Matrix Global

QA Engineer

Matrix IT Global Services Macedonia

Senior Software Automation Engineer

види ги сите огласи на kariera.it.mk