Германската Пиратска партија ја губи популарноста

во Свет

Германската Пиратска партија ја губи поддршката од јавноста, а резултат на тоа се лошото управување, недоволната организираност и лошите односи со јавноста, пренесува германскиот весник Der Spiegel.

Партијата бележи пад од околу 4 посто од гласовите што ги добија на претходните избори за берлинскиот парламент (9 посто) и сè уште не може да се договорат кој ќе ги претставува на изборите за Бундестагот, а со гласовите што би можеле да ги добијат е неизвесно и дали воопшто ќе влезат во германскиот парламент.

За да се види во кој правец се движи Пиратската партија во Германија, доволно е да се истакне дека истата имаше проблеми со дел од своите политичари, меѓу кои спаѓа и политичкиот директор Јоханес Понадер кој на еден ТВ настап си ги масираше стапалата и на водителката и објаснуваше за својот животен стил. Исто така, г. Понадер бидеќи не е вработен веќе подолго време и ја користи помошта која ја добива од државата, од луѓето кои ја финансираат партијата побара да донираат за да си купи облека.

Што се однесува до нивната активност во парламентот и што тие направиле, тука нема што да се пишува. Доколку сакате повеќе да се запознаете со ситуацијата на Пиратската партија, можете да прочитате на Der Spiegel.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk