Франција со забрана за паметни телефони во училиштата

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.ЕУ, Мобилни

Од септември, со почетокот на новата учебна година, учениците во Франција повеќе нема да може да користат паметен телефон на училиште. Ова е одлуката на Француската влада која смета дека телефоните им пречат на учениците.

Децата ќе можат да ги носат телефоните на училиште, но нема да смеат да ги користат. Во текот на целиот ден од влезот до излезот од училиштето, па дури и на паузите, телефонот мора да остане скриен. Забраната ќе важи за сите деца во основното образование. Во Франција тоа е од 6 до 15 години.

Ниту децата, ниту родителите, а ниту наставниците, не се воодушевени од оваа мерка. Едно од прашањата кои се поставуваат е што би се случувало со телефоните, каде ќе седат во текот на наставата. Ако некаде се чуваат, дали тоа ќе биде како гардероба, па на крајот на наставата да ги земат назад?

„Смешно. Во моето улилиште не ги користиме во текот на часовите или на паузите, што  е проблемот? Ако некого фатат со телефон во тоалет или на пауза за ручек, телефоните веднаш се конфискуваат, а ученикот добива казна“, вели 12 годишната Матилда.

Родителите кои се загрижени кога децата самите се враќаат од училиште, можеби нормало, би сакале да можат да бидат во постојан контакт со своите деца.

Пример за оваа мерка членовите на Владата наоѓаат во сопствените средби. Во текот на официјалните средби, министрите ги оставаат телефоните во шкавчиња, пренесува Guardian.

Потегот секако може да помогне за децата да се дружат меѓусебе, наместо да гледаат во телефонот. Дополнително, можеби ќе им помогне и со концентрацијата, а и да ја намали опасноста од зависност од паметни телефони.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Swiss Increasing Market Employability Program - IME

Open Call for ICT Expert (Full-Time Position)

Matrix IT Global Services Macedonia

Product Operations

види ги сите огласи на kariera.it.mk