Foldit е игра која би можела да помогне да се создаде вакцина против коронавирусот

Foldit е игра која е дизајнирана од истражувачи од универзитетот од Вашингтон. Замислена е да нуди комплицирани загатки со синџири од протеини и нивно манипулирање во најразлични облици. Како резултат од таквата интеракција, се добива подобра слика за тоа како протеините функционираат.

Најкорисните решенија ќе бидат тестирани и проверени во вистинскиот свет за да се види дали можат да допринесат кон изнаоѓање вакцина. Заедницата зад оваа игра е исклучително голема и брои над 200 000 играчи кои често стапуваат во заеднички дискусии и соработуваат кон изнаоѓање најефикасни дизајни.

Foldit може да се игра од кого било. Има два режими на тежина. Полесниот режим се состои во манипулирање со веќе-постоечки протеини за да се изнајде нов облик кој би можел да ги блокира ефектите на коронавирусот. Потешкиот режим бара од играчите да го дизајнираат таквиот протеин од нула.

Интересно е тоа што Foldit е стара игра која датира уште од 2008 година. Тогаш, примарната цел на играта била да се изнајде лек за сида или алцхајмер, но со алармантното ширее на коронавирусот низ 50 земји и само за неколку месеци, истражувачите решиле да ги прошират можностите и да се фокусираат на новата закана.

Инаку, Foldit е дел од нова гранка на наука која се вика граѓанска наука и се состои од користење работна сила на масовно ниво за да се решат исклучително комплицирани проблеми.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

За пандемијата на коронавирусот COVID-19

Ажурирано на 25/03/2020

Што е коронавирусот COVID-19?

COVID-19 (коронавирусна болест 2019) е нова заразна вирусна дишна болест предизвикана од новиот коронавирус SARS-CoV-2. Името го добива по „боцките“ на неговата површина кои изгледаат како круна (корона). Коронавирусите можат да заразат и животни и луѓе и да предизвикаат симптоми што се движат од лесна настинка до тешка, животно загрозувачка пневмонија.

Колку е заразен вирусот?

Вирусот е екстремно заразен и се пренесува многу лесно од човек на човек, особено во затворени површини. Се пренесува по капличен пат - во мали капки кои ги прави заразениот човек кога дише, зборува, кашла или кива.

Каде е проширен вирусот?

Почнувајќи од првата епидемија во Кина, од декември 2019 до денес вирусот е проширен во над 140 земји, има заразено најмалку 462.000 луѓе и предизвикано над 20.800 смртни случаи. Според Светската здравствена организација се работи за пандемија. Моментално Европа и САД се соочуваат со нагол пораст на новозаболени. Вирусот е присутен и во Македонија од 26 февруари 2020.

Кои се симптомите?

За да се појават симптомите потребни се 2 до 14 дена. Најчести симптоми се покачена температура, сува кашлица, замор и потешкотии при дишењето. Најголемиот број заболени (околу 80%) имаат благи симптоми кои наликуваат на грип или лоша настинка. Некои луѓе воопшто не развиваат симптоми, но може да ја пренесат болеста на други.

Како да се заштитам себеси и другите?

Добар совет во време на пандемија е да се однесуваме како сите, па и самите да сме заразени. Ова значи, минимизирање на контактот со други луѓе и држење на дистанца од 1 до 2 метри, поретко излегување од дома, често и долго (до 20 секунди) миење на рацете и избегнување на допирање на лицето.

Каде да се информирам повеќе?

Во време на пандемија, а воедно и на лажни вести и clickbait тактики, бидете внимателни од каде конзумирате вести. IT.mk ви препорачува да ги следите официјалните сајтови и проверени извори на информации:

- Официјална веб-страна на Министерството за здравство
- Официјална веб-страна на Владата на РСМ
- Неофицијална страна поддржана од Министерството за здравство
- често ажурирана страница за моменталната состојба на пандемијата. За секоја земја има и посебна статија.

Прочитај повеќе
види ги сите огласи на kariera.it.mk