Fluent Design System е одговорот на Microsoft на Material Design

Microsoft го претстави Fluent Design System. Станува збор за систем кој ќе помогне во креирањето на кориснички интерфејс на повеќе различни платформи.

Fluent Design System е своевидна копија на Material Design на Google. Целта е со една платформа да овозможи креирање на единствен јазик за дизајн кој ќе биде поддржан на повеќе уреди. Платформата произлегува од Project Neon, кој Microsoft го најави на почетокот на годината.

Fluent Design System доаѓа на местото на Metro. Компанијата долго го користеше ова име, но поради спор со германски ланец на маркети, мораше да се откаже. Можностите на Fluent Design System ќе бидат слични на Material Design. Ќе бидат опфатени: светлина, длабочина, движење, материјал и димензии.

На страницата на Fluent,  Microsoft има едноставни упатства како може да се користат дел од овие функционалности. Светлинта на пример е начин на кој може да се привлече вниманието на корисниците. Длабочината овозможува искористување на односот помеѓу објектите и интерфејсот. Движењето треба да ја прикаже поврзаноста помеѓу елементите.

Системот ќе функционира на повеќе платформи. Од телефони, таблет компјутери, десктоп компјутери, конзоли за игри, па сѐ до виртуелната реалност.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk