Firefox 6 е достапен порано од планираното

во Веб, Софтвер

Firefox 6 своето официјално претставување ќе го има во текот на оваа недела, но интересно е тоа што новата верзија на овој веб прелистувач е веќе достапна за преземање. Доколку сакате порано да ја имате новата верзија, тогаш можете да ја преземете од FTP серверот на Mozilla, и е достапна за Windows, Mac, и Linux.

Конечната верзија на Firefox 6 не носи никакви новини во поглед на корисничкиот интерфејс, но затоа носи подобрување во брзината, па така новиот Firefox ќе биде за 20 посто побрз од Firefox 5. Новини во новата верзија се барот го истакнување на доменот преку адрес барот, ќе се стартува побрзо, има поддршка за најновите верзии на WebSocket, додаден е интерактивната прототип JavaScript околина, Scratchpad, подобрен е Firefox Sync…

Пред да ја преземете новата верзија, имајте предвид дека сепак се можни ажурирања на истата додека не биде официјално пуштена, иако мала е веројатноста за такво нешто.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Благојче
Благојче
11 years ago

Значи како идат се поновите верзии на мозила се повеќе и повеќе го копираат хром…со тоа нема многу да постогнат само се докажуваат колку се слаби со иновации и идеи.

Горјан
Горјан
11 years ago

Немора да значи дека се слаби со иновации. Ако најбрзо и најефикасно до америка се стигнува со авион, ти за инает ќе идеш со брод само да не бидеш ко другиот?
Али ако гледме од твоја преспектива, „се гледа колку се слаби Хром, направиле прелистувач кога мозила веќе имаше, ете слаби со идеи и иновации“ </sarcasm> :)

види ги сите огласи на kariera.it.mk