FBI тврди дека странски хакери го пробиле електронскиот систем за избори

Неколку месеци пред изборите во САД, Федералното истражно биро објави дека хакери пробиле две бази на податоци, поврзани со софтверот за избори. Пробиени се бази на податоци со избирачите од Илиноис и Аризона. Загрозени се податоци од околу 200.000 избирачи, јави Chicago Tribune.

Проблемот е поголем, па претставници на Националната агенција за безбедност, ја понудија својата експертиза на претставниците на изборната комисија. Податоците кои се споделени велат дека нападите се од јули; во овој период иако страниците се исклучени, напаѓачите сепак успеале да преземат податоци за 200.000 гласачи.

Според IP-адресите користени во двата напади, најверојатно станува збор за поврзан настан. Адресите од кои се извршени нападите претходно се поврзани и со руски хакери, вели Рич Баргер од безбедносната компанија ThreatConnect, за Yahoo News. Веста ја потврди и претставникот на изборната комисија од Илиноис. Тој вели дека од бирото му потврдиле дека станува збор за странски хакери.

Засега не е позната причината за нападите. Можно е сепак да станува збор за сајбер криминал и напаѓачи кои сакаат да ги продадат податоците.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

МАКЕДОНИЈА осигурување АД Скопје Виена Иншуренс Груп

Оглас за вработување на ORACLE DBA

Singular

Team Lead

види ги сите огласи на kariera.it.mk