ФБИ предупредува: Паметните играчки можеби ве следат

Image courtesy of Fisher-Price

Паметните играчки за деца доаѓаат со куп нови сензори – камери, микрофони, GPS, Wi-Fi или Bluetooth се почесто се дел од играчките.

Сензорите често ги прават играчките поинтересни, но еден од преоблемите е што овие сензори можат да се користат и за следење. Следењето на децата е посебно проблематично, но овие играчки можат да се користат и за прислушување на возрасните.

„Пристапот до овие овие податоци може да креира можност за крадење на идентитетот на децата. Дополнително потенцијалната злоупотреба на податоците, пример GPS локацијата, визуелните идентификатори од слики и видиеа, одамна се користат за здобивање на довербата со децата“, велат од Федералното истражно биро.

Иако предупредувањето на FBI се однесува за САД, овие играчки ја имаат истата финкционалност насекаде. Така ако вашето дете си игра со некоја паметниа играчка не е лошо да бидете повнимателни.

За играчките важат истите препораки како и за останатите паметни уреди. Сопствениците треба да користат покомплексни лозинки и секогаш кога не се користат играчките треба да бидат исклучени, вели Next Web.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments