Европската Унија бара од платформите филтирирање на содржина, кодот не е исклучен

Avatar img-thumbnail img-circle

во ИТ.ЕУ

Европската Унија разгледува предлог закон кој ќе овозможи филтирање и надзор на споделена содржина. Ова секако и не е некоја новост, но овој пат дел од овие платформи се и платформите за споделување на код, како на пример Github.

Предлогот главно се однесува на платформи за споделување на музика и видео. Овие сервиси преку споделување на содржини зараборуваат добро, иако често и содржината не е дозволена за споделување. Поради ова, Европската Унија сака автоматски да се филтрира содржината која може да се закачи на овие сервиси.

Автоматското филтирање на содржина никогаш не е добра идеја. Генерално ова овозможува креирање на машина за цензура, а потоа никој не е одговорен што системот отстранува содржини.

„Филтирањето на код ќе го направи системот помалку доверлив и поскап“, велат од Github на својот блог.

Поради ова од платформата излегоа со апел до сите европски девелопери. Да одат и да разговараат со своите претставници. Да им објаснат дека ваков систем е своевидна форма на следење на луѓето; ја нарушува слободата на говор; не е ефикасен, алатките не се совршени, па дел од содржините ќе се „протнуваат“, а дел кои не треба да бидат отстранети, ќе бидат.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments