Европа повторно остана без IPv4 адреси

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб, ИТ.ЕУ

„Европски IP мрежи“ (Réseaux IP Européens), организација задолжена за регионален интернет регистар за Европа, Блискиот Исток и делови од Централна Азија објави дека немаат IPv4 адреси. Ова значи дека организацијата го пделила последниот блок на адреси, и сите на кој им е потребна IP адреса ќе мора да почекаат да се ослободи простор, вели Ars Technica.

Ослободувањето на простор не е толку едноставно и значи дека заинтересираните треба да чекаат неуспех на некоја друга компанија, па да го заземат нејзиното место. Едно од решенијата на проблемот е префрлање од IPv4 на IPv6

Ова е најголем проблем за новите интернет провајдери. Крајните корисници и малите и средни компании времено користат IP адреси на провајдерите. Провајдерите пак за секој 1000 корисници мора да имаат 1000 адреси. Ако воIPv4 се достапни вкупно 4,2 милијарди адреси, на IPv6 има 340 ундецилиони (undecilion) адреси.

За жал прифаќањето на новиот IPv6 протокол е бавно. Помалку од секој трет корисник користи IPv6 адреса заклучно со 24 ноември вели Google.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Александар
4 years ago

Тоа “има” променете го со “користи”