ЕВН ќе постави над 40 станици за полнење на електрични возила, но има ли електрични автомобили?

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, ИТ.МК

ЕВН Македонија ќе постави над 40 полначи за електрични возила. Полначите се веќе поставени во 17 градови во Македонија.  Најмногу полначи 21, се предвидени во Скопје.

„ЕВН во рамки на проектот за електромобилност веќе една година работи на поставување полначи за електрични возила. Досега имаме поставено полначи во 17 градови во Македонија, најчесто на централните плоштади за да можат да се најдат лесно, а со тоа го решаваме проблемот на малата километража што некои електрични возила може да ја постигнат. Во Скопје веќе имаме инсталирано повеќе од 10 полначи, од кои еден во винаријата Камник. Следен чекор ни е да навлеземе во комерцијална соработка со некои хотели и ресторани за и таму да поставиме полначи“, вели Штефан Петер претседател на ЕВН Македонија.

Иако инфраструктурата за електрични возила е тука, тоа не значи дека има и возила. За жал во Македонија сè уште нема голем број на електрични возила. Секако проблем е нискиот стандард и високата цена на електричните возила. Полначите ќе помогнат Македонија да не биде црна дупка во Европа за полнење на туристите или возачите кои само транзитираат низ Македонија.

Сите сопственици на електрични возила кои сакаат да ја користат мрежата на ЕВН, треба да извадат електронска картичка со која се активира полнењето. Оваа година полнењето е бесплатно, но веќе од следната година ќе се одреди цената. Сепак предвидувањето е дека ќе биде пониско од цената на бензинот

Префрлањето на електрични возила секако ќе придонесе и за почист воздух во градовите, но за ова да стане ќе треба да помине многу време.

Што се однесува до полначите кои ги постави ЕВН, најголем дел се поставени во близина на градските центри. Компанијата сега е во фаза на пронаоѓање хотели и ресторани каде ќе може да се постават следните полначи.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk