Електричниот пикап Rivian R1T ѕвезда на саемот за возила во Њујорк

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Веројатно надвор од САД пикап камионет никогаш нема да ја има популарноста на автомобилите, но во  САД приказната е поинаква. Популарноста на пикап возилата, но и  квалитетот на Rivian R1T го направија возилото едно од најдобрите на саемот за возила.

Возилото е изработено од стартап базиран во Мичиген, Илиноис. Делот за производство на батерии и автономија е одделен и се наоѓа во Калифорнија. Ова е првото возило на стартапот кој само што излегува од „сенка“ и можеби и затоа сите сме малку повеќе импресионирани од возилото. И иако стартапот е нов секако не е анонимен. Пред неколку месеци, во февруари, Amazon инвестираше 700 милиони долари во него.

Возилото без сомневање е нешто пофутуристичко отколку што сме навикнале да видиме во оваа класа. Најголема предност е што возилото има електричен мотор кој е помал од традиционалниот мотор на бензин и нафта, па има простор за уште повеќе работи за транспорт.

Цената на возилото започнува од 61 500 долари, а ќе има и поексклузивни модели. Всушност компанијата го следи примерот на Tesla кои започнаа со ексклузивните модели, а работеа на поевтините возила. Први во продажба излегуваат возилата со 180 kWh и 135 kWh батерии. Основната верзија на возилото доаѓа подоцна, а помеѓу полнењата може да помине 400 километри.

Покрај пикапот R1T компанијата ќе произведува R1S теренско возило со ист или барем многу сличен дизајн како и пикапот.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments