Екстензија која ги сумира најважните податоци од правилата за користење

Најверојатно секој од нас најмалку еднаш одбрал „Ги прочитав и ги разбирам правилата за користење“ без да ги прочита или да ги разбере. На пример: „Дали знаете дека Amazon ве следи на страниците“ или „Компанијата може да ги промени правилата за користење во било кое време?“.

Terms of Service; Didn’t Read е екстензија која ги оценува веб страниците според праксата која ја имаат кога се во прашање податоците на корисниците.

Така како добра пракса се оценети:

  • Бришењето на податоците од следењето кое го прави Twitter;
  • Бришењето на лични податоци кое го овозможува Netflix;
  • Сè што прави Wikipedia
  • Не следењето на DuckDuckGо
  • куп други кои може да ги разгледате тука.

Во зависност од квалитетот на овој договор ќе добиете податок дали договорот е добар или лош. Добра вест е дека добивате конечна оценка и кратко образложение за оценката.

За жал, екстензиајта има 2 недостатоци. Првиот е клучен, не фукционира како што би требало според најавата. Вториот е што нема доволно податоци за поголем дел од страниците. Корисникот може да отиде и на веб страница и да го побара сајтот за да дознае каква е пракасата на платформата.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments