Друштвените мрежи ќе го „фрагментираат“ Вебот, вели Тим Бернерс-Ли

Avatar img-thumbnail img-circle

во Веб

Во својот есеј „Да живее мрежата: Повик за оддржување на отворени стандарди и неутралност“, објавен во Scientific American журналот, г. Бернарс-Ли вели дека Вебот како што го знаеме се наоѓа во опасност.

„Големите друштвени сајтови ја затскриваат постираната информација од остатокот на Вебот. Безжичните интернет провајдери се во искушение да го успорат сообраќајот до сајтовите со кои немаат направено зделки. Владите – тоталитаристички и демократски – ги набљудуваат онлајн навиките на луѓето, загрозувајќи ги важните човечките права.

Ако ние, Веб корисниците, дозволат вакви и други опасности да продолжат, Вебот ќе биде поделен во фрагментирани острови…“, вели г. Бернерс-Ли додавајќи „Ние го креираме Вебот, со дизајнирање компјутерски протоколи и софтвер; овие процеси се комплетно под наша контрола. Ние одбираме кои карактеристики сакаме да ги има и да не ги има. Вебот воопшто не е завршен (и секако дека не е мртов). Ако сакаме да следиме што владата прави, што компаниите прават, да ја разбереме вистинската состојба на планетата, да најдеме лек за Алцхајмеровата болест, научната заедница и медиумите мора да се осигураат дека принципите на Веб останат недопрени – не само да се зачува тоа што сме го добиле, туку да се искористи бенефитот за сите идни нешта.“

Целиот есеј ќе го најдете на следниот линк.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments