Дронови креираат висечки мост од јаже

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет, Хардвер

Дали во подалечна иднина некои поробусни беспилотни летала би можеле да се користат за градење? Научниците од ETH Zurich Flying Machine Arena мислат дека во иднина би можело да биде така, извести Robohub.

Тимот од Цирих со помош на три дрона успеа успеа да креира висечки мост од јаже, кој подоцна беше тестиран од член на тимот. Двата дрона на кои е закачена апаратура која управува со испуштање на специјално изработеното јаже, кое дроновите го закачуваат на изработената метална конструкција. Станува збор за идеални услови кои тешко дека ќе се повторат во реалноста, но сепак станува збор за само прв чекор.

Мостот е долг 7.4 метри, а тимот вели дека тестот треба да биде единствено демонстрација дека дроновите можат да креираат структури кои можат да издржат товар.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Marketing Strategist

Digilink Konsalting

Java Script Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk