Пред нешто повеќе од 10 години Себастијан Тран ги убеди основачите на Google да ги отворат вратите на Google X Labs за нов интересен проект. Првичниот план беше да извозат 10 сегменти, секој долг по 100 милји (160 километри). Овој предизвик го надминаа уште првата година.

Драго Ангуелов е главен истражувач во Waymo. Во своето предавање на MIT тој зборува за дел од предизвиците со кои се соочуваат. Било тоа да се луѓе со маски; различни временски услови (снег, магла, темница); или различна конфигурација на луѓе (пример рефлексија или човек на коњ).

Во предавањето се зафатени уште многу теми, дел од нив се поврзани со технологијата; пример, како додека автомобилот вози на улица вештачката интелигенција предвидува што ќе биде следниот потег на другите учесници во сообраќајот.

Говорот е малку подолг, а со оглед на тоа колку теми се допрени, ова е разбирливо.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments