Дали 3Д принтерите може да направат револуција во градежништвото?

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Над 1.2 милијарда луѓе живеат без соодветен дом. Компанијата ICON претстави решение кое може многу да помогне. Решението е претставено на SXSW, а засега има изградено и еден прототип на куќа.

Станува збор за 3д испринтан дом кој чини само 4.000 долари, а може да се изработи за само 24 часа. Куќата е со површина од 60m2. Идејата е поддржана од Y Combinator. Акцелератороот смета дека оваа идеја може да стави крај на проблемите со живеалиште во државите во развој.

Секако овие објекти ќе имаат огромна примена во зони погодени од природни катастрофи. Куќите се прават за 24 часа, а во случај на земјотрес, поплава, ураган или слично, луѓето ќе можат да бидат брзо згрижени.

Ако има некоја лоша вест, тоа е дека цената од 4.000 долари е засега единствено план за иднина. Во моментот изградба на стан од 75 метри квадрати чини 10.000 долари.

За целосно зацврстување на бетонската смеса се потребни неколку дена, но куќата е вселива за помалку од еден ден. Ѕидовите се досушуваат по вселувањето.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments