Cyanogen се здружува со Microsoft; ќе има преинсталирани апликации на Cyanogen OS

Microsoft и Cyanogen и официјално го објавија своето партнерство. Станува збор за слично партнерство кое Microsoft го има со Samsung, oдносно за партнерство со кое модифицираниот Android систем ќе доаѓа со преинсталирани апликации и сервиси на Microsoft.

Cyanogen, кој пред некој месец доби 70 милиони долари инвестиција од Microsoft, објасни дека преинсталираните апликации ќе доаѓаат на телефоните кои работат на Cyanogen OS, како One Plus, иако овој телефон ќе добие свој оперативен систем. Но, за да нема забуна апликациите ќе се преинсталираат само на Cyanogen OS. Популарниот CyanogenMOD, кој се развива до заедницата, нема да има преинсталирани апликации од Microsoft.

„Ќе продолжиме да испорачуваме светско искуство за продуктивност и комуникација на Windows, но воодушевени сме што и корисниците на Cyanogen ќе можат да ги користат овие моќни сервиси“, велат од Microsoft. Повторно станува збор за апликациите кои од неодамна се достапни на сите оперативни системи: Bing, Skype, OneDrive, OneNote, Outlook и пакетот Microsoft Office. Microsoft од своја страна се обврза да криеира native-апликации за Cyanogen OS.

„Луѓе од целиот свет ги користат Cyanogen OS и популарните сервиси на Microsoft за да го реализираат она што е најважно за нив. Ова е возбудливо партнерство кое ќе овозможи нови интегрирани услуги за мобилните корисници од целиот свет“, вели Кир Мекмастер, директор на Cyanogen.

Но, oва партнерство веднаш наиде на критики од корисниците на Cyanogen. Овој оперативен систем, кој е модифицирана Android верзија, што ветува поголема слобода и персонализација, е популарен и поради тоа што не доаѓа со таканаречен bloatware, односно софтвер кој производителите го наметнуваат на корисниците, и кој не може да се избрише од телефонот. Но, според AndroidCentral, апликациите на Microsoft ќе може да се бришат комплетно од Cyanogen OS.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
4 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
ViruSzZ
ViruSzZ
6 years ago

добро е што си се поправил али лошо е што не признаваш дека муабетот е за комерцијалниот cyanogen os ne mod.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=ca

peace

Viktor Dano
6 years ago
Reply to  ViruSzZ

Попреавен е текстот. И да, имаше забуна околу ОS vs MOD. :)

ViruSzZ
ViruSzZ
6 years ago

Нема грешка…. Може официјален извор што објавува дека MS апликации ке бидат вклучени во ромот?

Извадок што прочитав вчера на официјалниот блог:

To highlight the one take away that matters to CyanogenMod users – We are not bundling or pre-installing Microsoft (or any Cyanogen OS exclusive partner apps) into CyanogenMod.
http://www.cyanogenmod.org/blog/microsoft-and-cm1

Peace

Дејан
Дејан
6 years ago
Reply to  ViruSzZ

Under the partnership, Cyanogen will integrate and distribute Microsoft’s consumer apps and services across core categories, including productivity, messaging, utilities, and cloud-based services. As part of this collaboration, Microsoft will create native integrations on Cyanogen OS, enabling a powerful new class of experiences.
https://cyngn.com/press/cyanogen-announces-strate

Поздрав