Членови на ransomware група уапсени во Украина

во ИТ.ЕУ

Во заедничка координирана полициска акција со ФБИ, Француската жандармерија, Еуропол и Интерпол, украинската полиција уапси два члена на засега неименувана онлајн криминална група. Групата на која и припаѓале членовите барале откуп помеѓу 5 и 70 милиони евра, објави Еуропол.

Еден од осомничените е осомничен дека е член на голема и засега неименувана, ransomware операција. Групата на која и припаѓаат уапсените се сомничи за серија напади на големи индустриски комплекси во Европа и Северна Америка во периодот од април 2020. Жртви на оваа група се над 100 компании во овие региони.

Овој опис соодветствува на нападите на REvil групата, па неколку експерти веќе и шпекулираат со ова име. Официјално досега нема потврда дека уапсените навистина се членови на оваа група, ниту за која група се работи.

Во полициската акција се покрај апсењата, направен е претрес на 7 локации, запленети се 375 000 долари; две возила во вредност од 217 евра; и криптовалути во вредност од 1,3 милиони долари.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] post Членови на ransomware гру&#1… appeared first on […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk