Биткоин падна под 6.000 долари, каде е дното?

Image courtesy of Coindesk

Најпопуларната крипто валута биткоин, е вистински кошмар за луѓето кои инвестирале последнава недела. Крипто валутите се речиси во слободен пад од новогодишните празници. Дел од експертите имаат пооптимистичко гледање дека станува збор за корекција, но биткоин изгуби речиси 75% од својата вредност.

Најниската забележана цена според Coindesk е 5.947. Со оглед на тоа дека неколку банки од САД и Велика Британија забранија користење на кредитни картички за купување крипто валута, се чини дека нема да има брз скок нагоре.

Еве како изгледа споредбата на цената на криптовалутите:

  • Ethereum, 574 долари, од 1.255 долари
  • Bitcoin Cash, 766 долари од 4.091 долари
  • Litecoin, 107 долари од 366 долари
  • Bitcoin 5.947 од 19.000 долари

Причината за построга регулација на крипто валутите е поради неколку „почетни понуди на компании“ (ICO) кои ги измамија инвеститорите. Поради ова, властите во повеќе држави ги предупредија инвеститорите дека може да останат без своите пари, ако инвестираат кај измамници.

Во моментов цената на биткоин рипна на 7.300 долари. Дали крипто валутата ќе се задржи на оваа вредност не може да тврди никој.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Zaos
Zaos
3 years ago

“Ова никој не може да го објасни: Додека биткоинот и останатите криптовалути паѓаат, една вртоглаво порасна за 538 … what ever” (c) Сител

Епски наслов за паметење! (као и сите дрги впрочем од истиот извор)

Сител: “Ова никој не може да го објасни”
Јас: Кое, кое?! Плиз, кажете :(

Сител: “…една вртоглаво порасна..”
Јас: Која, која?! :(

Повторно јас: ОК Сител, сеа ќе кликнам :(

Јас: клик :(

Дејан, те читам редовно и ти благодарам за отсаството на “инвентивни” наслови.

Поз. друже, секоја чест.

Зоран
Зоран
3 years ago

8.375,00$ на 07.02.2018 во 15:15 часот. Оди нагоре

Бојан
Бојан
3 years ago

“Во моментов цената на биткоин РИПНА на 7.300 долари.” Ако може превод за зборов ?