Big-I е првиот робот кој е истовремено платформа за паметен дом

во Хардвер

Big-I е домашен робот и асистент кој освен што може да се програмира да извршува команди на сопствениците, може да се користи и како центар за паметен дом.

Бројот на платформи кои го претвораат обичниот дом во паметен е сè поголем, а Siri, Google Home и Alexa, се само дел од уредите кои ќе му бидат конкуренти на Big-I. Освен потсетувања и аларми, роботот може да ги контролира светилките, термостатите и други слични уреди.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk