Беспилотните летала мора да се регулираат, вели Ерик Шмит од Google

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Google предупредува од сериозно нарушување на приватноста доколку малите беспилотни летала (drones) не бидат регулирани. Мини леталата, снабдени со камера кои се управуваат од далечина, стануваат се популарни, па во блиска иднина би можеле да се злоупотребуваат во ривалства помеѓу соседите.

„Како би се чувствувале доколку леталото на соседот со кој не се согласувате, постојано ја облетува вашата куќа?“, вели претседателот на бордот на Google, Ерик Шмит за Guardian.

Сепак во споредба со проблемите кои се посериозни, ваквото набљудување би можело да изгледа безопасно. Како прилично екстремен пример е искористена можноста вакви беспилотни летала да се најдат во рацете на екстремисти или терористи кои ќе ги наполнат со експлозив и ќе ги испратат кон „целта“. Поради ова г. Шмит се залага за целосна регулација на сите беспилотни летала. Според него, сосема е различно кога државите имаат ваква моќ, бидејќи тие имаат легитимитет. Сепак основачот на Google смета дека напредокот нема само да им олесни на екстремистите. Неодамнишните слики од терористи кои се кријат во пештери во Авганистан, или криминален картел на границата помеѓу САД и Мексико, наскоро ќе бидат минато.

„Нужноста на терористите да комуницираат преку Интерент ќе претставува сериоен проблем со криењето. Ако се конектираат ќе остават дигитален отпечаток, а тоа прави да може да се детектираат.“, вели г.Шмит.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk