BBC започна да објавува вести на Reddit и Instagram

Британскиот национален телевизиски сервис BBC започна поинтензивно да ги користи новите медиуми за да се приближи до публиката, која сега повеќето време го поминува онлајн. Откако стартуваа Instagram профил преку кој споделуваат кратки сумирани вести во видео форма, наменети за брзо прегледување, сега телевизискиот канал тестира и подфорум на популарниот Reddit. Subreddit е своевидно одолжување на Reddit, откако BBC објави дека нивниот тим ја користи платформата да добие голем дел од информациите.

Покрај споделување на линкови до вестите и дискутирање на Reddit, BBC ги споделува видео вестите и на Reddit.tv. Таму најчесто се објавува содржините кои се споделуваат и на BBC Youtube каналот. Телевизијата е активна и на друштвените мрежи пред се на Twitter на хаштагот #BBCTrending.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk