Apple има патент за батерија на iPhone која ќе трае со недели

Avatar img-thumbnail img-circle

во Мобилни

Тоа што нема никакви изгледи за некоја технологија да биде применета во догледно време, никојпат не го спречувала Apple да ја патентира истата. Овој пат компанијата побара интелектуална сопственост за батерија за iPhone која ќе биде идентична како и оние кои се користат во автомобилите, вели Mashable.

Барањето за патент е прилично широко, а како гориво се предлагаат куп решенија од: горивни ќелии, до литиум хидрат и микс од вода и водород. Сепак и покрај проблематичната изведба, идејата на Apple е добра, а батерија која ќе овозможи денови или недели без полнење на телефоните би била навистина одлично решение. Сепак барањето за интелектуална сопственост за волку широка област е една од причините зошто системот за патенти треба итно да се поправи за да има простор за иновативни и конкретни технологии.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments