Apple е чекор поблиску до автономни возила

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Производителот на популарните iPhone телефони, Apple, е на чекор до своите први флоти од автономни возила. Компанијата додаде околу 24 возила и сега флотата на Apple брои 27 автономни возила.

Возилата веќе се тестираат на улиците во Калифорнија. Apple креира систем кој може да се монтира на возилата и потоа секое возило, без разлика на моделот, станува „паметно“. Компанијата работи со Lexus RX450h возила, јави Bloomberg.

Apple секако доцни во освојувањето на овој пазар. Куп компании од Uber, Tesla и  Google, па се до производители како Ford и BMW, ги тестираат своите возила. Останува прашањето дали било која техичка компанија би можела да им конкурира на производителите на возила. Сепак, барем во моментов изгледа поверојатно дека доминацијата на производилите ќе ја предизвика Google, отколку Apple.

Ако овие 30 возила ви изгледаат на импресивна бројка, да ве потсетиме дека Google (сега Waymo) броејќи единствено камионети, тестира со над 600 возила на улиците. Компанијата има уште куп други возила кои тестираат во повеќе градови.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments