„Анонимните“ признаа дека не се Anonymous

Кога хакерската група која себе си се нарекува „Анонимни“ го проби сајтот на ВМРО, многу луѓе помислија деке ете и во Македонија се присутни oзогласените хактивисти Anonymous. Но, освен што имаа слични симболи и, очигледно слично име, „анонимните“ со повици за етничка војна и зголемување на етничките тензии беа далеку од идеалите на светски познатата хакерска група.

Во своето ново видео „анонимните“ повторно се појавија со маски на Гај Фокс (кои се препознатлив знак на вистинските Anonymous), овојпат повикувајќи да се „палат свеќи“ за соживот и се уште држејќи цврст националистички став за наводна одбрана на Македонија. Но, овојпат побрзаа и уште на самиот почеток на видеото негира дека немаат ништо со познатата хактивистичка група. Тогаш зошто „анонимните“ не одберат друго име што ќе ги претставува нивните идеали, наместо да се обидуваат да се поистоветат со познатите хактивисти? Откако не им успеа да наметнат страв со препознатлив бренд, зошто пак се појавуваат со маската на Гај Фокс?

[youtube]CHip_XqbUJ8[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
18 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Томе
Томе
9 years ago

ако комерцијална банка направи упад врз стопанска банка и каже „ние сме анонимуси“ тогаш се надевам ќе разберете какви глупости браните.
со виктор не се согласувам во 99% од случаите, но тука сум со него.
не може секој дилетант да се прогласи за нешто и да се фура во нивно име.
анонимуси идат по определени правила. ако не се држиш до тие правила туку само лажно се претставуваш, тигаш не си анонимус туку си анонимец. детиште кое се отруло од политика и нема поим да процени дека го возат разни бараби.

ДедоМраз
ДедоМраз
9 years ago
Reply to  Томе

А определените правила се?

ДедоМраз
ДедоМраз
9 years ago
Reply to  Томе

А определените правила се?
Бидејќи чисто се сомневам дека во тие правила спаѓа "Да не се повикува народот на будење"

ДедоМраз
ДедоМраз
9 years ago

Еве го коментарот повторно без зборот од кој Виктор се навредува.

Како прво, никаде во видеото не негираат дека немаат ништо со хактивистите анонимус.
Второ, немаш веза од ова што го пишуваш. Анонимус не е фирма со стриктни вработени па да има вистински и лажни. Анонимус е движење. Анонимус можам да бидам јас, анонимус можеш да бидеш ти, анонимус може да биде баба ти.

Ајде сега покажи колку си јак и избриши го коментаров.

Boris Kuzmanov
9 years ago

Секој може, но не сите нивни постапки ги одобруваат.

ДедоМраз
ДедоМраз
9 years ago
Reply to  Boris Kuzmanov

А кој е факторот кој "одобрува", Виктор ли?
Ако на тебе не ти се допаѓа постапката тоа не ги прави "лажни". Има луѓе кои не ги "одобруваат" постапките и на "вистинските" анонимус па тоа не го прави движењето лажно. Да движење, бидејќи анонимус е движење а не компанија. Поентата е во тоа дека секој може, нема "вистински" и "лажни" ко што напишал некој.

Boris Kuzmanov
9 years ago

Еве, ти одговорил Томе на тоа прашање. Сигурен сум дека и ти сфаќаш каква е ситуацијата, ама нели… хејтањето е кул! :)

Љочка
Љочка
9 years ago

Потполно се согласувам со тебе…Неможе јас Дано или некој трет да кажува кој бил лажен, а кој вистински Анонимус..Сеуште стојам на мојот став Виктор Дано да си поднесе неотповиклива оставка од уредничката администрација на ИТ, бидејки во повеќе наврати гледам дека со потсмев и ниво на ароганција зборува против ред други групи, кои што оперираа последниве месеци..Како и да е, не е негова работа да каже кој е вистински а кој не..

ДедоМраз
ДедоМраз
9 years ago

Каде може да се најде контакт од главните на it.com.mk за да го пријавам Виктор бидејќи селективно брише коментари?

Филип
Филип
9 years ago

Озбилно. Ако даваш на значење на вакви деца што се уфилмале дека се хакери, нека не те чуди да излезат и анонимни2. Кога веќе ги правиме тема на разговор нормално да се појавуваат секакви.

Љочка
Љочка
9 years ago

Виктор Дано Продолжи да бришеш кометари…You are the man…

1. Зошто воопшто, штом се дечишта им придаваш на важност и пишуваш текст сторија за нив..? Те нервира што некој е популарен од тебе..? Олади човече ке прегрееш…

2. Зборуваш за омраза..Ти самиот текстовите ги пишуваш со една доза на потсмев и ароганција…Тогашш очекувај и кон тебе да се однесува некоој така..

Совет, дај си оставка од уредничката структура на ИТ..Не те бидува човече тебе за автор сериозно..

Bojan
Bojan
9 years ago

Makedonija, bedna i mizerna. Dali ima nešto što ne e zatrueno so politika?

Anonymous
Anonymous
9 years ago
Reply to  Bojan

Ima ima, it.com.mk

oh wait…..

igor
igor
9 years ago

a ti pa so si se fatil tolku za niv, sto e bitno dali se pravi anonymous ili ne, so e bitno kako se vikaat, ne treba valjda da vikneme nekoj medijator tuka za da im go odredi imeto. Bitno go haknaa vmro i si izlegoa so svoi stavovi

Nikolco
Nikolco
9 years ago

Во право е Игор , а и не треба да се обврнува толку внимание на овие , сигурно некои деца се кои што пронашле ранливост па си поиграле ….

Boris Kuzmanov
9 years ago
Reply to  igor

Денешно време човек да не излезе со свој став, одма и зашо така, и зашо онака.. или си соросоид или те купиле од вмро. Ај да ќутиме цело време. Се десило нешто, нечија работа е да информира за тоа.

види ги сите огласи на kariera.it.mk