Amnesty International објави анти-шпионски софтвер со отворен код

Amnesty International го објави Detekt софтверска алатка со отворен код против следење и шпионирање, со која се надева дека ќе им помогне на сите политички дисидент и новинари да се скријат од властите. Станува збор за софтвер наменет за Windows оперативниот систем, а алатката пребарува за било какви траги од познат шпионски софтвер. Алатката е креирана во соработка со Privacy International, EFF, Digitale Gesellschaft и Клаудио Гуарниери кој всушност е автор на алатката.

Amnesty International вели дека владините шпионирања се добро документирани, како што е примерот со неодамнешните откритија за глобалното набљудување на интернетот од страна на NSA, и мора да се најде начин да се заштитат луѓето кои се клучни во борбата за поголема транспарентност и човековите права.

„Мора да бидете свесни дека Detekt е алатка можеби е едефективна за претходните истражувања, нема гаранција дека вашиот компјутер не е компромитиран од понова верзија на шпионскиот софтвер кој треба да го открие“.

Еден од проблемите со кои се соочуваат издавачите на софтверот е прашањето дали воопшто е одговорно да се издава анти-шпионски софтвер за кој веќе знаете дека можеби и не ги открива сите опасности, кои за дел од корисниците можеби значат опасност и по животот.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] дисидент и новинари да се скријат од властите, пренесе […]