Алекс Џонс остана и без Twitter

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Контроверзниот портал InfoWars е отстранет и од Twitter. За проблемот на основачот да биде поголем, Apple во целост ја отстрани InfoWars апликацијата од AppStore.

За корисниците на iPhone ова значи дека единствен начин да го следат подкастот (или емисиите) е директно да пристапат на страницата. На прашањето која е причината што апликацијата е отстранета, одговорот на Apple е едноставен и покажува кон правилата за користење.

Kлевети, дискриминирачка или злонамерна содржина, вклучувајќи ги и референции или коментари за религија, раса, сексуална ориентација, пол, национално / етничко потекло и други групи, особено ако апликацијата ја понижува, заплашува или ќе ја доведе во опасност таргетирана група.

Целосното отстранување на најпопуларната платформа во САД секако е лошо, но тоа не е крај за лошите вест за г. Џонс. По долго размислување, и благи казни, Infowars му здодеаја и на Twitter. Микроблогот на неопределено време ги забрани и Infowars и приватниот профил на Алекс Џонс. Микроблогот дополнително ќе ги блокира сите следни обиди за креирање на профил, и ако има некој претходен профил кој г. Џонс може да го користи ќе биде отстранет. Покрај Twitter, г. Џонс нема да може да го користи ниту Periscope.

Twitter му прогледа низ прсти неколку пати на основачот на InfoWars, но се чини дека и на нив им здодеаја испадите. По неколку навреди кој г. Џонс ги изрече до новинар на CNN, а потоа истото го сподели на Twitter дојде и забраната.

Со ова InfoWars и Алек Џонс може да се пофалат дека со своите акции успеаја да бидат отстранети од секоја релевантна друштвена платформа. Секако ова ќе биде зачинето со тврдења дека друштвените мрежи ја мразат десницата.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments