5 проекти кои се откажаат од Valve пред излегувањето на Half-Life: Alyx

Документарни емисии за видео игри знаат да бидат вистинска реткост, но се особено ценети помеѓу гејмерската популација. Еден таков документарец е и Half-Life: Alyx – Final Hours. Џеф Кили одлично покрива цела декада на студиото кое е најдобро познато по Half-Life, Left4Dead, и Portal серијалите, како и продавницата за дигитални игри – Steam. Со години и години, гејмерите се прашуваат кога конечно ќе излезе Half – Life 3. Одговорот на прашањето и понатаму е непознат, но ова се петте проекти кои се откажаат од Valve, пред излегувањето на VR ексклузивата – Half-Life: Alyx.

1. Half-Life 3 – На играта се работело со полна пареа 2013 и 2014 година. Набргу потоа, проектот застанал, првенствено затоа што ни енџинот во кој се правела играта, Source 2 не бил целосно завршен.

2. Најмалку 5 проекти од Half-Life универзумот биле предложени, па откажани од излегувањето на втората епизода за Half-Life 2 и Alyx. Поголемиот број од ваквите проекти биле за VR.

3. Left4Dead 3 – Играта била замислена да е во отворен свет

4. RPG игра која била некаков хибрид помеѓу Elder Scrolls и Dark Souls

5. Minecraft инспирирана voxel игра

Скоро сите вработени во Valve се изјасниле дека сакаат да направат нова Half-Life игра, достоен продолжеток на двојката. Valve не се изјасни дали се спремни да започнат таков проект или ќе се држат до VR проекти.

Целиот документарец можете да го најдете на Steam, по цена од 8 евра.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk