3Д принтери кои може да работат заедно ќе помогнат во надминување на проблемот со големината при принтањето

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Еден од проблемите на 3Д принтерите, барем кога принтањето на големи објекти е во прашање, е времето и големината на принтерот која е потребна. Најчесто принтерите се поставени во некаква рамка, без разлика дали тоа е кутија или само носач на „главата“ на 3д принтерот. Решение на големината на проблемот можеби е пронајдено со креирање на мобилни принтери кои можат заедно да работат на ист објект.

Можноста за заедничка работа на повеќе роботи не е клучна, но ќе го скуси времето кое е потребно за изработка на објектите.  Група истражувачи од Одделот за роботика на Nanyang Technological University од Сингапур претставија вакво решение. Истражувачите со помош на два роботи испринтаа дел од ѕид. Елементот кој е испринтан е поголем од елементот кој би се принтал традиционално со принтер со иста големина.

Сепак станува збор единствено за доказ на концептот. Роботите не може да се движат додека принтаат, бидејќи за ова е потребна поголема прецизност, која барем засега не е достапна. Друг проблем е што роботите кои ги презентираше Nanyang Technological University не се соодветни за користење на отворено. Токму користењето на отворено би имало најголема придобивка од развојот на вакви принтери-роботи, вели Spectrum. Дополнително, роботите се ограничени со висината на објектот кој го принтаат, но и вака се далеку пофлексибилни од сегашните решенија.

За иднина се работи на неколку подобрувања. Првото е попрецизна локација на базата на роботот, што ќе овозможи принтање во движење. Другата е надминување на проблемот со ограничување на висината, односно поставување на целата рака која принта на подвижна платформа која може да се поместува нагоре.

Понатамошниот развој на роботите се очекува во иднина, но главна цел на истражувачите не е градежништвото на Земјата.

„Употребата на флота мобилни роботи за конструкција би можело да има огромен потенцијал и на други неконвенционални аспекти. Една ваква примена е да се овозможи автоматска изградба во области кои се тешко достапни, на пример подземни пештери или Месечината или Марс. На овие места е на кои е неповолно, па дури и невозможно да се донесат други видови на машини потребни за постоечките методи на печатење на цементни материјали“.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments