36 необјавени серии во рацете на хакер

Сите кои ја следат Orange is the New Black, најверојатно знаат дека следните епизоди излегуваат во јуни. Затоа е огромно изненадување што епизодите веќе се појавија на торент. Помеѓу украдените серии се сериите на ABC, Fox и National Geographic, јави BBC.

Викендот се појави веста дека хакер има 36 необјавени филмови и серии. Првичната идеја му беше да се збогати продавајќи ги сериите назад на компаниите кои ги издаваат. Сепак, Netflix одби да плати за серијата и таа е веќе достапна на торент. Освен Orange is New Black, помеѓу украдените серии и филмови се споменуваат и: New Girl,  Always Sunny in Philadelphia, Portlandia, NCIS: Los Angeles; од филмовите споменати се XXX: Return of Xander Cage, но и Bill Nye Saves the World и оригинални серии на YouTube Red.

Сериите се украдени од продукциска куќа, а одговорноста за нападот ја презема хакер со псевдонимот The Dark Overlord. Првите објави на Github и на Pastebin се избришани, но торентите од Orange is the New Black сè уште стојат.

The Dark Overlord веќе во јануари ја контактирал продуцентската куќа и побарал 67.000 долари. Откако првично се сложиле, подоцна го раскинале договорот, па хакерот започнал да бара откупнина од издавачите, пишува BleepingComputer. Еве ја целата листа на серии, филмови и останати програми во раце на хакерот:

 • A Midsummers Nightmare – ТВ филм
 • Above Suspicion – Филм
 • Bill Nye Saves The World – Серија
 • Breakthrough – Серија
 • Brockmire – Серија
 • Bunkd – Серија
 • Celebrity Apprentice (The Apprentice) – Серија
 • Food Fact or Fiction – Серија
 • Handsome – Филм
 • Hopefuls – Серија
 • Hum – Кус филм
 • It’s Always Sunny in Philadelphia – Серија
 • Jason Alexander Project – Серија
 • Liza Koshy Special – YoutubeRed
 • Lucha Underground – Серија
 • Lucky Roll – Серија
 • Making History ) – Серија
 • Man Seeking Woman – Серија
 • Max and Shred – Серија
 • Mega Park – Серија
 • NCIS Los Angeles – Серија
 • New Girl – Серија
 • Orange Is The New Black – Серија
 • Portlandia – Серија
 • Rebel In The Rye – Филм
 • Steve Harveys Funderdome – Серија
 • Story of God with Morgan Freeman – Серија
 • Superhuman – Серија
 • The Arrangement – Серија
 • The Catch – Серија
 • The Middle – Серија
 • The Stanley Dynamic – Серија
 • The Thundermans – Серија
 • Undeniable with Joe Buck – Серија
 • Win It All – Филм
 • X Company – Серија
 • XXX Return of Xander Cage – Филм

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] месец повеќе серии и филмови имаат премиери на торент отколку на телевизија. Најнова жртва е студиото Disney, и […]