10 најдобри Sci-Fi телевизиски серии за 2018

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Општо

2018 можеби е зад нас, но тоа не значи дека не остави огромна ризница од квалитетни телевизиски серии кои одработуваат најразлични теми. Во оваа прилика, решивме да ги одвоиме најдобрите научно фантастични серии кои пробаа да го окупираат времето на филмоманите. Некои од сериите се чистокрвни научно фантастични продукти, а некои од нив имаат одредени допирни точки со жанрот. И покрај тоа, сметаме дека сите наслови заслужуваат да се најдат на листата и да се борат за вашето внимание.

Altered Carbon – IMDB: 8.2

Интересен факт: Секоја епизода го добила името според класичен film noir филм од четириесетите и педесетите.

Black Lightning – IMDB: 6.3

Интересен факт: Стрипот се појавил во 1977 година, за време на едно од најголемите движења против кршење права на малцинства.

Final Space – IMDB: 8.4

Интересен факт: Ова е дело на јутуберот Олан Рогерс.

Impulse – IMDB: 7.5

Интересен факт: Телевизиска серија која е, всушност, спин-оф на филмот Jumper, од 2008 година.

Lost in Space – IMDB: 7.2

Интересен факт: Бил Мами е единствениот актер кој се има појавено од оригиналната серија Lost in Space, од 1965 година.

Maniac – IMDB: 8.0

Интересен факт: Серијата е заснована на норвешката серија Maniac, од 2014 година.

Protector – IMDB: 7.7

Интересен факт: Серијата е заснована на делото на Н. Ипек Гокдел, Karakalem ve Bir Delikanlinin Tuhaf Hikayesi (Чудна приказна за јаглен и млад човек). Прва турска серија која ја гледаме со огромно задоволство.

SSSS.Gridman – IMDB: 7.2

Интересен факт: Се работи за римејк за сериите Denkô chôjin Guriddoman (1993) и Superhuman Samurai Syber-Squad (1994).

Sword Art Online: Alternative Gun Gale Online – IMDB: 6.6

Интересен факт: Актерката која го позајмува гласот на Ана е единствената која гостува и во двете Sword Art Online серии.

Violet Evergarden – IMDB: 8.5

Интересен факт: Сè

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Игри во отворени светови, отсекогаш привлекувале поголема група гејмери. Токму поради тоа, воопшто не сме изненадени од најавата на Generation Zero – шутер кој ви дозволува препукување со ретро роботи во исклучително отворен свет. Кога веќе повлекуваме неколку паралели во научно фантастични води, не е лошо да ве информираме дека доколку сакате да ја играте Metro Exodus потребен ви е компјутер со најмалку Intel Core i5-4440 процесор, 8GB RAM, и GeForce GTX 1050. Препорачаната конфигурација, меѓутоа, бара процесор од ранговите на i7 и GeForce GTX 1070 графичка карта. За максимална графичка исполнетост, побарувачката е значително поголема и се заснова на Intel Core i9-9900K, 16GB RAM, и GeForce RTX 2080 Ti. Да, Metro Exodus се заканува да биде она што беше на времето Crysis. Минатата недела беше и недела на Anthem. Многумина гејмери конечно можеа да го проверат идниот хит на Bioware и отворено да позборуваат за не инспиративната амбициозност удавена во технички недостатоци. Општото мислење беше дека се работи за игра која влече инспирација и од Destiny и од Warframe, но некаде помеѓу таквата желба успева да се истакне само како наслов кој има криза на идентитет. Вакво редење sci-fi вести не е на арно и чувствуваме потреба да потенцираме дека доколку сакате да се втурнете во малку поразличен формат на овој жанр, би можеле да ја проверите и нашата листа од 10 најдобри sci-fi серии од 2018 година. […]