ZTE казнет со 1.19 милијарди долари и куп услови

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Кинеската компанија ZTE успеа да се договори со администрацијата на Трамп.

Телекомуникацискиот гигант треба да плати казна од 1.19 милијарди долари, поради прекршувањето на санкциите кон Иран и Северна Кореја. Но, администрацијата на Трамп сакаше построга казна.

Во еден момент администрацијата побара од сите американски компании да престанат да тргуваат со ZTE во следните 7 години. Доколку санкциите отидоа во оваа насока ова најверојатно ќе значеше крај за ZTE, вели TechCrunch.

„Буквално вградуваме оддел за усогласување по наш избор во компанијата за да ги надгледуваме во иднина. Тие плаќаат за овие луѓе, но луѓето ќе поднесат извештај до новиот претседател”, вели Вилбур Рос секретар за трговија.

Дополнително, ZTE мораше да креира фонд од 400 милиони долари кој ќе биде наменет за плаќање на евентуални прекршоци во иднина. Како дел од спогодбата компанијата мораше да го замени и раководството на компанијата.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments