Word за Android стаса до 1 милијарда корисници

во Мобилни

Над милијарда корисници на го инсталирале Microsoft Word на своите Android телефони. До скоро Word беше првата апликација на Microsoft со над 500 милиони корисници, а сега е и првата со над милијарда корисници, пишува Android Police.

Она што може да ги радува во Microsoft е дека со промената на насоката и откажување од телефоните со Windows оперативен систем Microsoft всушност е пораспространет од било кога. Најголем дел од апликациите на Microsoft бележат раст, покај Word сега и Excel, OneDrive, PowerPoint и OneNote имаат над 500 милиони инсталации. Outlook е со над 100 милиони инсталации. Секако Microsoft има договор со дел од производителите нивните апликации да доаѓаат преинсталирани на телефоните. Samsung кој е најголем производител на Android уреди има ваков договор со Microsoft.

Без сомневање дел од овие инсталации на телефоните ретко, а веројатно и никогаш не се искористени. Секако дури и вака ова е голем исчекор за Microsoft кој по промената на раководството, и носењето на Сатја Надела има поинаква насока.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments