Wikileaks се заканува со тужба против VISA и MasterCard Europe

во ИТ.ЕУ, Свет

Wikileaks побара од VISA и MasterCard да ги отворат сметките да можат да се примаат донации, давајќи им краен рок до следниот вторник. Поплаката се однесува бидејќи двете финансиски компании го „бојкотираат“ Wikileaks некоја оправдана причина, вели адвокатот на Wikileaks, Свен Андри Свенсон.

LEGAL ACTION BY WIKILEAKS AND DATACELL AGAINST VISA AND MASTERCARD Release after Sat 2 Jul 2011 00:00:00 (cont) http://tl.gd/bfp1qhless than a minute ago via TwitLonger Beta Favorite Retweet Reply

Wikileaks објави и пародија на реклама на MasterCards велејќи дека „променување на светот е бесценето. Некои луѓе не сакаат промени, за други тука е Wikileaks”. Во поплаката не пушува одредена сума како оштета, но во видеото се прикажува дека загубата на Wikileaks од блокирање на донациите е проценета на 15 милиони долари.

>What Does it Cost to Change the World? from WikiLeaks on Vimeo.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
1 Коментар
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Извор: http://www.it.com.mk/wikileaks-se-zakanuva-so-tuzhba-protiv-visa-i-mastercard-europe/#ixzz1RHJwca45 […]

види ги сите огласи на kariera.it.mk