Војна на агрегаторите: Новиот Буквар.мк ќе агрегира и видео вести

во ИТ.МК

Новиот агрегатор на вести, Буквар.мк ќе се обиде да му конкурира на Time.mk и Daily.mk така што ќе покрај нов алгоритам ќе претстави и агрегирање на видео содржина.

„Постоеше потреба од такво нешто, налик на Google News каде што се објавува и видео со актуелните новости. Всушност и во Македонија кога се објавуваат вестите телевизиите и некои портали веќе имаат видео“, вели Дејан Донев од Dynamic Web Solutions кои го креираат агрегаторот.

Буквар.мк ќе има четири основни категории за вести – вести, спорт, сцена и живот – во кои се сместени сите останати подкатегории, вклучувајќи ја и технологијата.

Според Дејан, алгоритамот на Буквар.мк, кој сè уште се развива, ќе одредува релевантност, фрекфентност, прво објавување на вест и други фактори за да ги листа вестите, односно медиумите. Ќе игра улога и специјализацијата на медиумите. Секоја рубрика ќе си има различен фактор, пример ако во категоријата „Вести“ се истакнува, пример, Канал 5, тогаш во спортската рубрика нема да биде инфорсиран тој медиум, туку поистакната ќе биде вест од некој спортски портал, пример Спорт Денес.

Ќе биде интересно да видиме дали Буквар.мк ќе стане поконкурентен на Time.mk од што е Daily.mk. Според Alexa, Time.mk е најпосетуваниот сајт во Македонија, додека daily.mk е далеку зад него на 35-то место.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
3 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
eden
eden
12 years ago

bravo za deckite. Mnogu podobar vo dizajn od ostanatite, poednostaven, po-pregleden, i da se nadevame poefektiven. Super sajt, super dizajn.

dame
dame
12 years ago

ami aj sega uste site strani da gi napravat agregatori i poarno da nema nikoj sto ke pisuva sodrzina

epic
epic
12 years ago

jas da sum ti nikad vise nema da napisam statija u zivot. kojznae kolku ti e tesko sea. epic fail. novinar.

види ги сите огласи на kariera.it.mk