Twitter ќе ве извести ако сте манипулирани од руската пропаганда

Avatar img-thumbnail img-circle

во Свет

Twitter ќе ги извести своите корисници кои во текот на изборите во САД биле жртви на руска пропаганда. Микроблогот открива дека ќе бидат испратени пораки до сите корисници кои биле жртви на пропагандата за време на изборите во 2016 година.

Бројката не е премногу голема, а Twitter ќе треба да извести 677.775 корисници кои следеле руски профили. Иако првичните пребројувања зборуваа за околу 2.200 профили од руската агенција, по добројувањето се изброени 3.814 профили од Internet Research Agency. Дополнително, откриени се и над 50.000 ботови кои од Русија твитале во САД за време на претседателските избори.

Internet Research Agency или Главнет е владина агенција, која е руска тролфарма. Вработените со инструкции од руските власти, со лажни профили преку друштвените мрежи влијаат на јавното мислење во Русија, но и насекаде во светот.

Ова е прв пат Twitter официјално да признае дека има влијани на изборите, иако додаваат дека сепак е до мал број корисници. Вo споредба со 140 милиони кои претходно ги пријави  Facebook, оваа бројка навистина изгледа минијатурна.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments