Трамп му објави војна на Amazon?

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Свет

Дека претседателот на САД, Доналд Трамп не е преголем љубител на Amazon и Џеф Безос е познато уште пред изборите. Можеби затоа и не беше преголемо изненадување кога неименуван извор од Белата куќа објави дека г. Трамп е опседнат со Amazon.

Г. Трамп не остана на ова. Но, ако помисливте дека ќе следи демант, тогаш најверојано сте го преспале периодот по изборот. Претседателот продолжи со истиот тон:

„Ја искажав мојата загриженост со Amazon уште долго пред изборите. За разлика од другите, плаќаат малку или не плаќаат данок на државните и локалните власти, ја користат нашата пошта за транспорт (ова е огромна загуба за САД) и оставаат многу илјади трговци без работа“.

Секако изјавата на г. Трамп доаѓа од неговото oмилено средство за комуникација, Twitter.

По текстот на Axios и објавата на Twitter, акциите на најголемата светска продавница паднаа 4.4%.

Личната нетрпеливост кон Џеф Безос и Amazon, го инспирира г. Трамп да не ја зборува вистината, дури и кога му е предочена. Најдобар пример за тоа е најверојатно изјавата дека поштата губи пари поради Amazon. Во реалноста ситуацијата е сосем обратна, американската пошта заработува значително од пратките кои ги купуваат корисниците онлајн.

„Зошто Американската пошта која губи милијарди долари годишно не зема пари од Amazon и други компании за да ги испорача нивните пакети, го прават Amazon побогат, а поштата станува поглупава и посиромашна“, продолжи Трамп на Twitter.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments