Тирана започнува со тестирање на електрични автобуси

Avatar img-thumbnail img-circle

во feature, Вести

Градоначалникот на Тирана, Ерион Валиај, најви дека на есен почнуваат со тестови на електрични автобуси. Албанија е една од најчистите држави во Евроапа, а најголем дел од електричната енергија се произведува во хидро-цетрали, вели Digital Spoiler.

Ова не е прва инвестиција на властите во Албанија во електрични возила. Албанската полиција има неколку електрични автомобили на располагање. Сепак, за разлика од полициските возила кои иако се достапни, сепак не влијаат премногу кога загадувањето е во прашање, јавниот превоз е сосем друга приказна. Електричните автобуси не загадуваат, па ова е секако ќе помогне за почист воздух во Тирана.

Минатата година и Белград, најави дека ќе купи 5 електрични автобуси за превоз во центарот на градот.

Автобусите кои ќе се користат во албанскиот главен град доаѓаат од полскиот производител, Solaris.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments