Tesla Model X е најбезбедното теренско возило на сите времиња

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Теренското возило на Tesla, Model X е прво возило од ваков тип кој со највисока оценка ги помина сите „crash“-тестови. Автомобилот е втор на листата на безбедни возила, веднаш зад уште едно возило од Tesla, Model S.

Возилото помина со 5 ѕвезди на секој од тестовите и подтестовите кои ги прави Националната агенција за безбедност на автопатите. Чекор повеќе, ниту еден џип претходно не успеал да освои 5-ѕвездички во секоја од категориите, јави Tesla.

Најголема опасност кај електричните возила доаѓа од батериите. Во случај на пробивање на заштитата се развива висока температура и целиот автомобил многу брзо ќе изгори. Сепак батеријата на Model X е добро заштитена во околоп. Поставувањето на батеријата ниско го поставува тежиштено на возилото ниско, па џипот е супер стабилен.

Во тестовите од судир, во кои се тестираат можноста за апсорбирањето на ударот и воздушните перничиња Model X е одличен. Возилото во случај на удар однапред и од страна доби највисока оценка. Дури и во случај на сериозна несреќа патниците имаат шанса од 93% да излезат неповредени.

Засега не се тестира опасноста од хакерски напади, иако Националната агенција за безбедност на автопатите и не е соодветно место за овие прегледи. Електрониката на овие возила е специфична за нив, па можеби уште и нема тестови.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
2 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Номче
7 years ago

Во однос на последниот пасус, во Јуроп наша се поставуваат стандардите за Intelligent Transport Systems (ѕирнете во ETSI, има цела група за тоа: http://www.etsi.org/technologies-clusters/clusters/transportation). А преку H2020 ЕУ финансира и проект Автопилот (http://autopilot-project.eu/) со 30 компании и институти внатре, во кој што треба да се развиваат и тестираат системи за автономно функционирање на автомобилите и да се претворат во IoT уреди, за кои крајната цел би била да се вклучат во екосистемот на oneM2M.

види ги сите огласи на kariera.it.mk