Старите телефони можат да ги заштитат прашумите

во Мобилни

Комбинацијта од постари паметни телефони и мали соларни панели со кои се напојуваат телефоните се одлична за одбрана на дрвата во прашумите од илегално сеча, вели физичарот Топер Вајт на TEDxCERN. Сензори, микорофон и можноста за инсталирање на најразличен софтвер ги прави телефоните совршени за сензори во шумите бидејќи овозможува филтрирање на звукот и детектирање на сите звуци на моторни пила. Доколку се детектира ваков звук телефонот испраќа имејл и текстуални нотификации до г. Вајт.

[youtube]5Fju_wOaV3Y[/youtube]

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Matrix IT Global Services Macedonia

Frontend Developer

АЛОЗИС КОМУНИКЕЈШНС Д.О.О.Рим, Р.Италија - Подружница Скопје Р.Македонија

Front End Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk