Српските Anonymous ги нападнаа сајтовите на турбо-фолкерите City Records и Grand

во Свет

Наместо „ние сме легија“ текстoт, кратката порака „Започна“ на бела позадина се најде на дифејсираните сајтови на продукциските куќи City Records и Grand. Ова се случува два дена по Anti-ACTA протестите во Белград и Нови Сад.

Српските Anonymous ги нападна продукциските куќи бидејќи ја „трујат српската младина“. Целта е секако да им се наштети на угледот и профитот на корпоративната музичка и филмска индустрија, вели групата. Покрај овие два сајтови, беа дифејсирани и сајтот на општински одбор Гроцка, sns-grocka.rs и kornrp.gov.rs. Претходно, на почетокот на февруари, групата ги сруши сајтовите на српските политички партии.

Аnonymous е хакерско-активистичка група со членови ширум светот. Сега гледаме како групата добива свои ограноци и на Балканот. Пред недела-две беше срушен сајтот на хрватскиот претседател бидејќи тој ја поддржа ACTA, а сега гледаме нивна активност и во Србија. Како и ширум светот, така и на Балканот, трговскиот договор АCTA, кој е потпишан од ЕУ и од кој многумина стравуваат дека ќе донесе интернет цензура, е главната причина за бурната реакција на хактивистите.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
5 Коментари
Најнови
Најстари Со највеќе гласови
Inline Feedbacks
View all comments
Alek
Alek
9 years ago

Глупости… Ни мене не ми се свиѓа турбофолк, али тоа е работа на вкус.

Ако почнат да гакираат се што некого не му се свиѓа на личен вкус, нема ниту еден сајт да остане онлајн.

Главниот анонимус напаѓаше сајтови што подржуваат нарушување на човекови права, овое српскиве нешто утнале.

trackback

[…] против слободниот интернет. Вчера видовме и дека Анонимус Србија ја пушти пораката “Почна”. Blaeks е еден од главните актери во сето ова, па решив да […]

Хикс
Хикс
9 years ago

Аnonymous е хакерско-активистичка група со членови ширум „светот“.

qwertyuiop
qwertyuiop
9 years ago
Reply to  Хикс

Site sme anonymous :D

види ги сите огласи на kariera.it.mk