Snap го купи израелскиот стартап за проширена реалност – Cimagine Media

Дали иднината на Snapchat е во проширената реалност? Компанијата се подготвува за оваа промена и го купи израелскиот стартап Cimagine Media за сума од 30 – 40 милиони долари, пренесе израелскиот Calcalist [Google translate].

Технологијата на Cimagine овозможува уредување на слики во реално време. Така може да се вметнат најразлични додатоци во сликите. Ова ќе овозможи онлaјн продавниците да понудат можност за додавање на производот директно во просторот во кој ќе се наоѓаат.

Она што би го овозможил Cimagine е маркетинг директно во Snap. Засега платформата нема дел за онлајн продажба, но ова може да се промени во иднина. Ова ќе отвори можности за дополнителна заработка за Snap, иако друштвената мрежа веќе има неколку интересни замисли за монетаризација.

Иако нема официјална потврда за интеграцијата на технологијата во Snap, но може да замислиме 3д-модели кои ќе ги заменат сегашните налепници. Cimagine овозможува вметнување на виртуелни слики како електрични апарати или мебел.

Дополнително стартапот ќе овозможи креирање на база за Snap во Израел, можеби втората најдобра стартап локација по Силициумската Долина. Освен во Израел компанијата има канцеларии во Велика Британија и Австралија. Microsoft и Inc. го прогласија Cimagine за една од најветувачките технологии.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments

ит кариера

Singular

Team Lead

Matrix IT Global Services Macedonia

Marketing Strategist

MDH Insurance Services DOOEL

Mid/Senior .NET Software Developer

види ги сите огласи на kariera.it.mk