Сенатот гласаше за враќање на интернет неутралноста

Avatar img-thumbnail img-circle

во Вести

Претставниците на демократите во Сенатот на САД успеаја да убедат доволно републиканци за да го вратат разговорот за интернет неутралност. Со 52 гласа „за“ и 47 „против“, за враќањето на интернет неутралноста сега треба да гласа Претставничкиот дом. Тука демократите, треба да убедат 35 од своите колеги да изгласаат поддршка за враќање на претходното решение.

Во поддршка на законот гласаа сите претставници на демократите и три претставници на републиканците. Одлуката би можела да го промени решението кое го донесе Федералната комисија за комуникација (FCC), со која се прогласи за ненадлежна за регулирање на интернет провајдерите. Сепак за да биде вратено старото решение треба Претставничкиот дом да го изгласа законот, до тогаш промената си продолжува како што е закажана. Односно законот ќе започне да се применува од јуни, вели TechCrunch.

Откако, и ако воопшто, Претставничкиот дом ќе ја потврди одлуката, тогаш следен чекор е потпис на претседателот на законот. Ако претседателот не го потпише законот, тогаш потребно ќе биде двотретинско мнозинство, што не е веројатно.

„Денес Сенатот на САД презема голем чекор за да ја поправи мешаницата која ја направи Комисијата за комуникација кога го врати законот назад минатата година. Гласањето денес е знак дека борбата за интернет слободата е далеку од готова. Ќе продолжам да правам бука за поддршка на интернет неутралноста, и се надевам дека и другите ќе ни се приклучат“, вели Џесика Розвел.

Промената на владината поддршка на интернет неутралноста беше донесена во ноември. Тогаш Федералната комисија за комуникација (FCC) најави бришење на одлуката на претходната администрација која овозможи регулирање на операторите. Ова ќе им овозможи на интернет провајдерите да го поделат интернетот на приоритетни и неприоритетни ленти. Според дел од аналитичарите, ова ќе овозможи за истата услуга во иднина да се плаќа три пати повисока цена. Каков ќе биде конечниот исход на ова гласање ќе видиме наскоро.

Сепак се чини дека и притисокот на јавноста нe стивнува. Претставниците на републиканците добиваат коментари и барања од гласачите за враќање на стариот закон. Нивната канцеларија досега добила над 6 000 повици од кои само 10 биле против враќањето на претходното решение.

Стани премиум член и доби пристап до сите содржини, специјален попуст на над 2.200 производи во ИТ маркет, верификуван профил и можност за огласување на ИТ Огласник. Плус ќе го поддржиш медиумот кој го градиме цели 16 години!

basic

членство

42 ден./мес

зачлени се

1337

членство

125 ден./мес

зачлени се
* плаќањето е на годишно ниво

Доколку веќе имаш премиум членство, најави се тука.

Добивај известувања
Извести ме за
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
View all comments
види ги сите огласи на kariera.it.mk